Neden Bilgisayar Mühendisliği?

Bilgisayar Mühendisliği nedir?

Bilgisayar mühendisliği, yalnızca genel amaçlı bilgisayarların değil, her türlü akıllı sistemlerin tasarlanması, gerçekleştirilmesi, incelenmesi ve iyileştirilmesi konuları ile ilgilenir. Donanım, yazılım, iletişim ve bunların arasındaki etkileşimleri inceler. Bilgisayar mühendisliği müfredatı, teoriler, ilkeler, geleneksel elektrik mühendisliği pratikleri ve matematiğe odaklanır ve bunları her türlü akıllı sistemin tasarım ve gerçekleştirme problemlerine uygular.

Bilgisayar mühendisliği öğrencileri, bilgisayarlar, iletişim sistemleri ve bilgisayar içeren cihazlar da dahil olmak üzere, sayısal donanım sistemleri tasarlamak üzerine öğrenim görürler. Ayrıca, sayısal cihazlar üzerinde ya da aralarında kullanılan yazılımlara odaklanarak (kullanıcılar tarafından doğrudan kullanılan yazılımlar değil), yazılım geliştirmeyi de öğrenirler.

Bugünlerde, bilgisayar mühendisliğindeki hakim alan tümleşik sistemlerdir; yazılım bileşenlerinin donanım üzerine gömüldüğü cihazların geliştirilmesi. Örnek olarak, her türlü akıllı telefonlar, akıllı bina yönetimi ve alarm sistemleri, X-ışını cihazları ve lazerli ameliyat cihazları gibi cihazların tümü donanım ve gömülü yazılımın bütünleşmesini gerektirmektedir ve hepsi bilgisayar mühendisliğinin ürünüdür.

 

Bilgisayar Bilimleri nedir?

Bilgisayar bilimleri, teorik ve algoritmik temellerden; robotbilim, bilgisayarda görü, akıllı sistemler, bioenformatik gibi bir çok heyecan verici alandaki önemli gelişmeleri içeren geniş bir alana yayılmıstır. Bilgisayar bilimleri ile ilgilenen bir bilim adamının işini üç kategoride inceleyebiliriz:

  • Yazılım tasarlamak ve gerçeklemek. Ayrıca diğer programcıları yönetirler ve yeni gelişmelerden haberdar olmalarını sağlarlar.
  • Bilgisayarların yeni kullanım alanlarını keşfederler. Bilgisayar ağları, veritabanları ve insan bilgisayar arayüzü gibi bilgisayar bilimleri konularını ileriye götürmek için çalışırlar. Şimdilerde araştırmacılar akıllı robotlar, yeni bilgiler üretecek veritabanları ve bilgisayarları kullanarak DNAnin şifresinin çözülmesi konuları üzerinde çalışmaktalar.
  • Hesaplama problemlerinin çözümü için daha verimli yollar geliştirirler. Örnek olarak, bilginin veritabanlarında olası en iyi şekilde saklanması, ağ üzerinden verilerin iletilmesi ve komplex resimlerin gösterilmesi gibi konularda olası en verimli yolları geliştirirler. Teorik altyapıları olası en iyi performansın belirlenmesine zemin hazırlarken, algoritma bilgileri de daha iyi performans için yeni yaklaşimlar geliştirmelerinde onlara yardımcı olur.

Bilgisayar bilimleri, teoriden programlamaya geniş bir alana yayılmıştır. Diğer disiplinler spesifik işler için eğitilmiş mezunlar verirken, bilgisayar bilimleri, yeni teknolojilere ve fikirlere daha çabuk adapte olabilen, çok yönlü temelleri olan mezunlar yetiştirir.

 

Bilgisayar Alanında Eğitim Almak İçin İlk 10 Neden

(Kaynak: ACM, Computing Careers)

1. Bilgisayar, her yaptığımızın şeyin bir parçası.

Bilgisayarlı hesaplama ve bilgisayar teknolojileri, kullandığımız arabalardan izlediğimiz filmlere kadar hayatımızın neredeyse her alanında yer bulan parçalar haline geldi. Bilgisayar bilimlerinin farklı boyutlarını anlayabilmek, eğitimli bir 21.yüzyıl insanının sahip olması gereken temel özelliklerden biri. Hedefiniz ister bilim insanı olmak, ister popüler bir uygulama geliştirmek, ya da isterseniz yalnızca birisi "bilgisayar bir hata yaptı" dediğinde onu anlayabilmek olsun; bilgisayar bilimleri alanında eğitim almak size çok değerli bilgiler kazandıracaktır.

2. Bilgisayar alanında uzmanlaşmak zorlu ve karmaşık problemleri çözebilme yeteneği kazanmanıza yardımcı olur.

Bu alan çok geniş bir insan topluluğuna, ilgi alanlarından bağımsız olarak, ödüllendirici ve ilgi çekici olanaklar sunar. Bilgisayar bilimleri, çözülmesi hayal gücü ve farkındalık gerektiren derin ve çok boyutlu problemleri çözebilme yeteneği gerektirir ve bu yeteneğin gelişiminde yardımcı olur.

3. Bilgisayar bilimleri dünya üzerinde pozitif yönde bir değişim yaratmanıza olanak sağlar.

Bilgisayarlı sistemler bilim, mühendislik, işletme, eğlence sektörü ve eğitim gibi birçok alanda yeni buluşların ortaya çıkmasının arkasındaki temel güçlerden biridir. İnsan genom projesi, AIDS aşısı araştırmaları, çevre gözetim ve koruma uygulamaları gibi sayısız konuda bilgisayar destekli çalışmalar yürütülüyor. Eğer siz de dünyaya katkıda bulunmak istiyorsanız, bilgisayar bilimleri tam size göre.

4. Bilgisayar bilimleri kazançlı kariyer imkanları sunar.

İş hayatında en çok kazandıran ve en yüksek iş memnuniyeti sağlayan alanlardan biri bilgisayar bilimleri alanıdır. Yeni buluşlar ve bu yeni buluşların getirdiği alan içi yenilikler, sürekli dinamik bir şekilde ileriye doğru giden rekabetçi bir ortam doğmasına neden olmaktadır. Bu nedenle hem kariyer imkanları, hem de memnuniyet açısından bilgisayar bilimleri alanı her geçen gün yeni olasılıklar sunmaktadır.

5. Nerede olursanız olun, iş imkanları kalıcıdır.

2020 yılına kadar, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik konularındaki her iki işten birinin bilişim alanında olması bekleniyor. (Kaynak: http://pathways.acm.org) Bilgisayar dünyasında beklenen gelişmelerle küresel ölçekte tüm kuruluşların bu alanda birikim sahibi yeni yeteneklere bugünkünden daha da fazla ihtiyaç duyması kaçınılmaz olacak.

6. Bilgisayar bilimleri alanında uzmanlaşmak, asıl kariyer tercihiniz ne olursa olsun size avantaj sağlar.

Bilgisayar mühendisliği diplomasına sahip olmak, hangi alanda çalışacak olursanız olun, size geniş bir bilgi dağarcığı, problem çözme ve mantıksal düşünme yeteneği gibi avantajlar sağlar.

7. Bilgisayar bilimleri yaratıcılık ve yenilikçilik olanakları verir.

Yüksek kalitede bilgisayar çözümleri oluşturmak en üst seviyede yaratıcılık isteyen ve pek çok farklı alanda yaratıcı işleri destekleyen çözümler ortaya çıkarmayı gerektirir.

8. Bilgisayar alanı hem ekip çalışması, hem de bireysel çalışma seçeneklerine sahiptir.

Bu alanda çoğu zaman farklı konularda yetenekleri olan insanların oluşturduğu bir ekibin parçası olmak gerekse de, bireysel kabiliyet ve hayal gücü oldukça önemli bir yere sahiptir.

9. Bilgisayar bilimleri, çok yönlü bir akademik hazırlığın önemli parçasıdır.

Çok sayıda üniversite ve işveren bilgisayar bilimleri dersi ya da alanındaki başarıyı çok yönlülüğün göstergesi olarak görmektedir.

10. Bilgisayar alanındaki gelecek olanakları sınırsızdır.

Bu alan, sırada neyin olduğunu tahmin etmenin imkansız olduğun alanlardan biridir. Bu yüzden bilgisayar bilimleri alanında çalışmanın ve alana katkıda bulunmanın yolları sayısızdır, ve bu yapacağınız işi etkileyici ve heyecan verici kılar.

 

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://cse.yeditepe.edu.tr/aday-ogrenciler/neden-bilgisayar-muhendisligi/