Yitirdiğimiz

 

Birol Aygün

Y.Doç.Dr. Birol Aygün hocamız 30 Temmuz 2015 tarihinde aramızdan ayrıldı. Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği dünyası değerli bir mensubunu, Yeditepe Üniversitesi çok değerli bir akademisyeni, Bilgisayar Mühendisliği Bölümümüz ise her güçlükte sağduyusuyla, olgun bakışıyla, ve bilgisayar mühendisliği teknolojisinin büyük ivme kazandığı 1970’li yıllardan süzülmüş birikim ve deneyimiyle bizlere yol gösteren bir hocasını yitirdi. Yeri kolay doldurulamayacaktır.

 

Birol Aygün, yüksek öğrenimini ABD’de yapmıştı. New Jersey Institute of Technology’den 1965 yılında Makine Mühendisi olarak mezun olduktan sonra Bilgisayar Bilimleri alanına geçmiş, bu alanda New York’ta Columbia Üniversitesinden 1968 yılında yüksek lisans, ve daha sonra Pittsburg’da yazılım mühendisliği konusunda dünyanın en saygın üniversitelerinden biri olan Carnegie-Mellon Üniversitesinden 1974 yılında doktora derecesini almıştı. Doktora çalışması sırasında Bilgisayar Mühendisliği’nin “babaları” sayılabilecek  Alan J. Perlis, Allen Newell ve Herbert Simon gibi isimlerin öğrencisi olmuş, yazılım davranışlarını izlemeye yönelik olarak geliştirdiği yöntemler daha sonra aralarında Arizona Üniversitesi de bulunan çeşitli akademik kuruluşlarda derslerde okutulmuştur.

Birol Hoca’nın akademik çalışmasının yanısıra profesyonel etkinlikleri de hep yoğun olmuş, böylece bu endüstrideki temel problemlere hakimiyeti hiç eksilmemiştir. 1965-67 yıllarında New Jersey’de Bell Telephone şirketinde yazılımcı olarak başlayan meslek yaşamı, 1967-84 yılları arasında IBM şirketinde yürüttüğü çeşitli görevlerle, 1984’te Türkiye’ye dönüşünün ardından ise Enka Holding ve daha sonra kendi kurup yaşamının sonuna kadar yönettiği Aykom – Ashford Computing Systems Inc. İle devam etmiştir. 2001 yılında Yeditepe Üniversitesi’ne katılan hocamızın, Sabancı, Boğaziçi ve Carnegie-Mellon Üniversiteleri ile, Vassar College’deki öğretim çalışmaları da hep profesyonel-akademik etkinliklerini birlikte sürdürdüğünün işaretleridir.

Birol Aygün’ün çeşitli dergilerde yayımlanmış, konferanslarda sunulmuş bildirileri ve teknik raporları da hep bu profesyonel ve akademik birikim birlikteliğinin izlerini taşımaktadır.

Birol Hocamızı hep özleyeceğiz; anısı bizler için sorumlu akademisyenliğin, akademik yaşam ile endüstri dünyasının içiçeliğinin yollarını aydınlatacak.

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://cse.yeditepe.edu.tr/kisiler/yitirdigimiz/