Doç. Dr. Gürhan Küçük, TÜBİTAK 1001 Programından Destek Almaya Hak Kazandı

TÜBİTAK akademik desteklerinden “1001 – Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı” kapsamında 2017 yılı 2. dönemi sonuçları açıklandı. Buna göre, öğretim üyelerimizden Doç. Dr. Gürhan Küçük’ün “Otomatik Ölçeklenebilen ve Şekil Değiştirebilen Mikroişlemciler” projesi de %20’lik en üst puan diliminde kalarak destek almaya hak kazanan projeler arasına girdi.

Günümüzde mikroişlemciler, yüksek performans üretmeye çalışırken enerji tasarrufunu da düşünmek zorundadır. Ancak, genel-amaçlı bir mikroişlemcinin tüm çalışan uygulamalarda aynı yüksek performans veya düşük enerji hedeflerini tutturması, sabit boyutta işlemci genişliği, sabit boyutlarda veriyolu kaynakları ve sabit boyutlarda önbellek yapıları içermesinden dolayı mümkün değildir.

Bu projede önerilen işlemci mimarisi, uygulamaların performansından minimum ölçüde ödünler vererek enerji tasarrufu sağlayacak bir çözüm sunmaktadır. Bunu gerçekleştirmek için projede, çalışan uygulamaların kaynak ihtiyaçları doğrultusunda tam anlamıyla (işlemci genişliğinden, veriyolu kaynak boyutlarına, önbellek büyüklüğünden, aritmetik-mantık birimleri sayılarına kadar) otomatik işlemci ölçeklemesi yapılması yanında işlemcinin çalışma şeklini sıralı ve sırasız komut çalıştırma modları arasında geçiş yapabilen bir mekanizmanın tasarlanması ve simülasyon ortamında gerçeklenerek sınanması planlanmaktadır.